Nie som žiadny „Green peace“, ktorý ide na trh so svojou kožou kvôli ekológii, ale stále viac mi je smutno, čo robíme s našou dnes už možno ani nie zelenou planétou. Asi ju nezachránim, ale to neznamená, že nemôžem robiť aspoň malé veci pre to, aby som jej pomohla vrátiť bývalú krásu a zdravie. Často krát ma zamrzí, keď vidím, ako dnešná konzumná spoločnosť manipuluje s ľuďmi prostredníctvom reklám a robí z nich konzumné roboty bez rozmýšľania a vlastného úsudku. A navyše sme stále viac a viac sebeckí a nemyslíme na tých, čo prídu po nás. A ešte sme aj leniví. No je mi z toho ak nie do plaču, tak dosť „na prd“.
Preto sa snažím pozerať okolo seba a premýšľať, čo by som mohla, vedela a zvládla robiť. Triedenie odpadov v našej domácnosti je samozrejmosťou už veľa rokov. Nedávno sme si však kúpili kompostovač a moje ekologické ja zajasalo. Viete, čo sa nám podarilo? Kôš s komunálnym odpadom „vykladám na ulicu“ raz za dva mesiace.
Prestali sme piť vodu z plastových fliaš. Jeden večer sme sa tak rozhodli, že veď tá z vodovodu je tiež dobrá a bude menej odpadu. A ešte sme aj peniaze ušetrili.
A najnovšie som si vymyslela nasledovné: háčkované eco odličovacie tampóny, ktoré sú na tisícku „znovu-použití“. Reakcia v mojej inak ekologicky a ekonomicky zmýšľajúcej domácnosti bola pomerne negatívna, bolo mi položených niekoľko otázok, komisiou zloženou z môjho partnera a mojej dcéry, týkajúcich sa hygieny a vplyvu na iné aspekty nášho života a „mašiny“ v našej domácnosti.
A preto padlo rozhodnutie, test na sebe samej. Uháčkovala som si dva odličovacie tampóny zo 100% bavlny, ktoré som stále dokola používala. Nestratili na kvalite, práve naopak zjemneli. Hoci je tampón uháčkovaný z príjemnej 100% bavlny, štruktúra háčkovaného vzoru spôsobuje, že pri čistení si s ním mierne masírujete pleť a tak si robíte „prírodný“ peeling bez peelingu, ale pravdaže aj ten môžte použiť. Skúšala som s nimi odstraňovať make-up, masku na tvár a vždy to bez problémov fungovalo. Navlhčila som si ho vodou alebo pleťovou vodou a umyla si tvár. Otestovalo som aj mlieko na odličovanie a aj s tým to fungovalo bez akýchkoľvek zádrheľov. Po mesačnom používaní na tvári nemám žiadne vyrážky navyše (pretože žiaľ prirodzene vždy nejaké mám), nemám žiadne zápaly alebo podráždenie pokožky.
Starostlivosť o tampóny je ďalšia vec. Je pravda, že v porovnaní s jednorázovými tampónmi, ktoré použijete a hodíte do koša, použitie háčkovaného odličovacieho tampóna trvá asi o 30 sekúnd dlhšie. Po použití som ho preprala s vodou alebo som prala s mydlom. Výber mydla je asi dôležitý hlavne pre tých s citlivou alebo problematickou pokožkou.
Občas môžete namočiť tampóniky do teplej vody s octom alebo jedlou sódou, ktoré Vám ich vydezinfikujú. Pravdaže ich môžete prať aj v práčke, ale vhoďte si ich do sieťkových sáčkov, aby sa Vám niekde v práčke nezatúľali a nezničili túto mašinu v dnešnej modernej dobe tak nepostrádateľnú.
Moja dcéra sa umýva len čistou vodou a svojimi vlastnými rukami, ale tak sa jej moje eco tampóniky páčia, že sa pýtala, či by ich nemohla vlastne používať aj ona. A prečo nie, hoci len s čistou vodou a každý deň má príjemnú, jemnú masáž tváre zdarma. 🙂
Tak takto som si to vymyslela. Ešte nie som „zero waste špecialistka“, ale skúšam, hľadám, čítam a baví ma to. A moje alter eco, moje ekologické druhé ja, sa neskutočne teší.